AKO SI VYBRAT ZUMPU

Investori plánujúci inštaláciu kanalizačného systému zodpovedného za odvádzanie odpadových vôd, sa musia už na samotnom začiatku oboznámiť s otázkami, ktoré im pomôžu vybrať správnu žumpu.

Ako si vybrať veľkosť nádrže na žumpu

Aká veľká by mala byť? Kde by mala byť osadená? Ako zabezpečiť nádrž? To sú samozrejme len niektoré z problémov, ktoré treba vyriešiť. Chceli by sme, aby ste venovali svoju pozornosť na jednu z najdôležitejších otázok. Ako si vybrať veľkosť žumpy? – túto otázku by mal mať investor na zreteli už v etape plánovania.

SPRÁVNE POUŽÍVANIE NÁDRŽE

Základom sú vedomosti o správnom používaní nádrže. Mnoho spoločností ponúkajúcich predaj a montáž žumpy upriamila pozornosť na skutočnosť, že jeho kapacita by mala umožniť voľné vyprázdňovanie nádrže.

Najdôležitejším kritériom, ktoré by mal Investor zvážiť, je frekvencia jazdy sacieho vozidla a jeho kapacita. Je dobré kúpiť nádrž s takou kapacitou, ktorá zodpovedá jednorázovému vyprázdneniu sacím vozidlom (pamätajte, že za takéto služby sa platí podľa množstva kurzov, nie podľa množstva – podávaného v litroch – vyvážaného sacím vozidlom). Pamätajúc o týchto veciach a potrebe budovy, bude pre Investora oveľa jednoduchšie rozhodnutie pre kúpu konkrétneho modela.

Ako však vybrať veľkosť žumpy do úrovne spotreby hospodárskej vody? Ak investor nemá vedomosti na základe vlastných skúseností a výpočtov, ktoré urobil, môže sa opierať o priemer poskytovaný Ministerstvom:

  1. 80-100 litrov za deň pre budovy s WC, kúpeľňou a lokálnym zdrojom teplej vody (napr. bojlerom);
  2. 140-160 litrov za deň pre budovy s WC, kúpeľňou, kde je teplá voda dodávaná z externého zdroja (napr. z elektroteplárne).

Ako si vybrať veľkosť nádrže na žumpu

Odhadované množstvo spotreby samozrejme nie je stálym ukazovateľom. Každý z domovníkov má svoje návyky, od ktorých závisí intenzita vyprodukovaných odpadových vôd. Pamätajte, že je potrebné brať do úvahy aj tento aspekt pri rozhodovaní o výbere konkrétneho modelu žumpy. Čo sa teda môže schovávať pod pojmom individuálnych návykov? Tu je zopár príkladov, ktoré určite ovplyvnia nárast množstva odpadovej vody vytváranej v danej domácnosti:

  • neštandardné riešenia, ktoré sú súčasťou domového zariadenia – príkladom môže byť jaccuzzi, alebo bazén;
  • prítomnosť detí v domácom hospodárstve – objem žumpy musí spĺňať potreby častého prania a kúpania;
  • prítomnosť zariadení a nástrojov do kúpeľne, ktoré šetria vodu (napr. umývačka riadu ako alternatíva za ručné umývanie riadu, alebo špeciálne kúpelňové, alebo kuchynské batérie, ktoré pomáhajú šetriť prietok vody).