Ako Dlho Vydrží Betónová Žumpa?

Betónové žumpy boli prvýkrát predstavené na začiatku 20. storočia a odvtedy sa stali preferovaným spôsobom skladovania odpadových vôd pre svoju odolnosť a dlhú životnosť. To isté sa nedá povedať o plastových žumpách (nazývaných aj žumpami zo sklenených vlákien). Plastové žumpy majú v porovnaní s betónom vysokú poruchovosť. Je to preto, že nedodržiavajú príslušné normy kvality.

Betónové žumpy sú najobľúbenejšie

Najpopulárnejšie sú betónové žumpy, ktoré sú najodolnejšou voľbou. Sú tiež najlacnejšou možnosťou. Betónové žumpy sú zvyčajne okrúhle alebo obdĺžnikové a dodávajú sa v rôznych veľkostiach. Betónové žumpy sú najobľúbenejšie vo vidieckych oblastiach, kde je pôda príliš tvrdá na vykopanie jamy, alebo kde majiteľ domu chce odolnejšiu konštrukciu. Betónové žumpy pozostávajú zo zmesi piesku a štrku ako základného materiálu a cementu pre vysokú pevnosť. Piesok sa pridáva do zmesi, aby jej dodal pevnosť a stabilitu, zatiaľ čo štrk pridáva na hmotnosti a pomáha odolávať tlaku. Cement dodáva zmesi pevnosť a drží všetko pohromade a zabraňuje tiež tvorbe trhlín, pretože zásobník časom starne. Hlavnou výhodou betónových žúmp je, že sú oveľa menej náchylné na zatekanie ako plastové septiky. Betón je mimoriadne odolný materiál, ktorý odolá ťažkým nákladom a dokonca aj nárazom padajúcich predmetov.

Plastové septiky vyžadujú menšiu údržbu

Plastové septiky vyžadujú menšiu údržbu ako betónové nádrže, ale ich inštalácia je nákladnejšia. Vyrábajú sa hlavne z polyetylénu. Plastové žumpy vyžadujú menšiu údržbu a môžu byť inštalované takmer kdekoľvek. Betón má aj ďalšiu výhodu: je nepriepustný pre mnohé chemikálie a patogény, ktoré by mohli kontaminovať systém, ak by sa dostali do iných častí domu. Plastové žumpy neposkytujú takú ochranu, pretože sú pórovité, takže všetko, čo z nich vytečie, sa rozšíri po celom dome. V prípade betónovej žumpy to nie je problém, keďže je po celej dĺžke pevná.

Betónové žumpy sú ťažké, plastové – ľahké

Betónové žumpy sú ťažké a pevné, zatiaľ čo plastové žumpy sú ľahké a flexibilné. Hmotnosť Vašej nádrže má veľa spoločného s tým, ako dlho Vám vydrží. Je oveľa pravdepodobnejšie, že plast praskne alebo sa zlomí pod tlakom ako betón. Ak máte veľkú rodinu alebo žijete v oblasti náchylnej na silné dažde, potom je pre vás betónová nádrž pravdepodobne lepšou voľbou.

Životnosť nádrže závisí od toho, ako dobre bola postavená, ako dobre bola udržiavaná a aký typ materiálu bol použitý na jej výrobu. Betónové žumpy zvyčajne vydržia 20 až 30 rokov, ale ak nie sú správne udržiavané alebo ak nie je dostatok miesta na expanziu počas silných dažďov, môžu zlyhať skôr, ako sa očakávalo. Plastové žumpy zvyčajne vydržia 10-15 rokov, kým je potrebné ich vymeniť alebo opraviť.

Potrebujete pomoc?
Dajte mi telefónne číslo - budeme volat'!


    Poskytnutie údajov vo vyššie uvedenom formulári je úplne dobrovoľné, ale je nevyhnutné pre správne spracovanie Vašej žiadosti. Všetky Čítajte viac