Žumpa je uzavretá nádrž, v ktorej sa zhromažďuje odpadová voda v pevnej a kvapalnej forme. Navyše je bezodtoková. Veľmi často sú jediným a zároveň najlepším riešením pre nehnuteľnosti, ktoré z rôznych dôvodov nemajú prístup do kanalizácie. Bohužiaľ, nesprávne využívanie môže spôsobiť veľké problémy s žumpou. Ako sa teda vyhnúť problémom s žumpou?
Aké sú príčiny častých problémov s betónovými žumpami?
Najobľúbenejším riešením pre majiteľov rodinných domov, bytových domov a hotelov, ktoré nemajú prístup ku kanalizácii, sú betónové žumpy, najmä z dôvodu, že ide o bezodtokové nádrže. Bohužiaľ, v dôsledku nesprávneho používania môžu vzniknúť nepríjemné problémy. Najčastejšie vyplývajú z toho, že sa pravidelne nečistia a nekontroluje sa ich technický stav.
Správne používanie betónovej žumpy
Aby ste sa vyhli problémom s betónovými žumpami, stojí za to dodržiavať pravidlá kontroly. V prípade netesnosti sa poruchy čo najskôr zbavte a dôkladne si skontrolujte domáce zariadenia, tj. umývačka riadu, toaleta alebo práčka. Celý systém betónových žúmp by sa však mal kontrolovať aspoň raz za 2-3 roky. Okrem toho sa v toalete nesmú používať žiadne škodlivé čistiace prostriedky ani nebezpečné chemikálie. Tým skôr okrem toaletného papiera nesmiete splachovať ohorky z cigariet, zvieracie chlpy, hygienické prostriedky či iné predmety. Okrem toho na žumpu nepriaznivo vplýva benzín, farby, mazivá a oleje. Odporúča sa vyhýbať sa týmto látkam, aby sa nedostali dovnútra.
Vyprázdnenie a čistenie betónovej žumpy
Frekvencia vyprázdňovania a čistenia betónovej žumpy by mala byť pravidelná. Závisí to však predovšetkým od veľkosti nádrže a času, za ktorý sa naplní. Najčastejšie pri kapacite žumpy cca. 10 m3 a 3-4 členoch domácnosti, by vyprázdňovanie malo prebiehať každé 3-4 týždne. Samozrejme, s viacerými ľuďmi – oveľa častejšie. Pre kontrolu úrovne plnenia betónovej žumpy, stojí za to nainštalovať špeciálny snímač.
Prečo je v dome cítiť nepríjemný zápach?
Nepríjemný zápach, ktorý je cítiť doma aj vonku je spojený s čistením žumpy. Vzniká vďaka tlaku, ktorý sa vytvára v okamihu, keď fekálne vozidlo vysáva vodu nachádzajúcu sa v umývadlách, toaletách, umývačkách riadu a iných zariadeniach. Táto voda je špinavá preto aj tento zápach. Aby sa predišlo nepríjemným zápachom, možno použiť odvetrávací komín, ktorý sa zvyčajne montuje na strop betónovej žumpy. Navyše stojí za to asi dvakrát do mesiaca vysypať do toalety špeciálny prípravok, ktorý má za cieľ urýchliť rozklad organických zlúčenín.
Ako chrániť betónovú žumpu pred poškodením?
Hlavnou ochranou betónovej žumpy je denná spotreba vody. Problémy s žumpou môžu však vzniknúť aj z prebytočnej spotreby vody. A čo viac, používanie iba potrebného množstva, šetrí peniaze. Okrem toho sa oplatí vysadiť nad a okolo žumpy trávu. Neodporúča sa však iná vegetácia, tj. napr. stromy alebo kríky rozrastajúcimi sa koreňmi. Navyše je lepšie cez veko neprechádzať autom, pretože hrozí poškodenie jeho drenáže a vyčnievajúcej plochy. Pri stavbe domu sa oplatí naplánovať parkovanie auta inde.