Ako si vybrať veľkosť nádrže na žumpu

Aká veľká by mala byť? Kde by mala byť osadená? Ako zabezpečiť nádrž? To sú samozrejme len niektoré z problémov, ktoré treba vyriešiť. Chceli by sme, aby ste venovali svoju pozornosť na jednu z najdôležitejších otázok. Ako si vybrať veľkosť žumpy? – túto otázku by mal mať investor na zreteli už v etape plánovania.

SPRÁVNE POUŽÍVANIE NÁDRŽE

Základom sú vedomosti o správnom používaní nádrže. Mnoho spoločností ponúkajúcich predaj a montáž žumpy upriamila pozornosť na skutočnosť, že jeho kapacita by mala umožniť voľné vyprázdňovanie nádrže.

Najdôležitejším kritériom, ktoré by mal Investor zvážiť, je frekvencia jazdy sacieho vozidla a jeho kapacita. Je dobré kúpiť nádrž s takou kapacitou, ktorá zodpovedá jednorázovému vyprázdneniu sacím vozidlom (pamätajte, že za takéto služby sa platí podľa množstva kurzov, nie podľa množstva – podávaného v litroch – vyvážaného sacím vozidlom). Pamätajúc o týchto veciach a potrebe budovy, bude pre Investora oveľa jednoduchšie rozhodnutie pre kúpu konkrétneho modela.

Ako však vybrať veľkosť žumpy do úrovne spotreby hospodárskej vody? Ak investor nemá vedomosti na základe vlastných skúseností a výpočtov, ktoré urobil, môže sa opierať o priemer poskytovaný Ministerstvom:

80-100 litrov za deň pre budovy s WC, kúpeľňou a lokálnym zdrojom teplej vody (napr. bojlerom);
140-160 litrov za deň pre budovy s WC, kúpeľňou, kde je teplá voda dodávaná z externého zdroja (napr. z elektroteplárne).

Ako si vybrať veľkosť nádrže na žumpu

Odhadované množstvo spotreby samozrejme nie je stálym ukazovateľom. Každý z domovníkov má svoje návyky, od ktorých závisí intenzita vyprodukovaných odpadových vôd. Pamätajte, že je potrebné brať do úvahy aj tento aspekt pri rozhodovaní o výbere konkrétneho modelu žumpy. Čo sa teda môže schovávať pod pojmom individuálnych návykov? Tu je zopár príkladov, ktoré určite ovplyvnia nárast množstva odpadovej vody vytváranej v danej domácnosti:

neštandardné riešenia, ktoré sú súčasťou domového zariadenia – príkladom môže byť jaccuzzi, alebo bazén;
prítomnosť detí v domácom hospodárstve – objem žumpy musí spĺňať potreby častého prania a kúpania;
prítomnosť zariadení a nástrojov do kúpeľne, ktoré šetria vodu (napr. umývačka riadu ako alternatíva za ručné umývanie riadu, alebo špeciálne kúpelňové, alebo kuchynské batérie, ktoré pomáhajú šetriť prietok vody).

Aká betónová žumpa je vhodná do rodinného domu?

Výber konkrétnej žumpy sa najlepšie robí už vo fáze plánovania výstavby domu a úpravy pozemku. Vďaka tomu je relatívne ľahké splniť potrebné nariadenia a požiadavky stanovené pre investorov a vlastníkov pozemkov. Betónové žumpy by mali byť predovšetkým pevné a dobre tesniť. Je to dôležité z dvoch dôvodov. Po prvé, aby nedošlo k znečisteniu pôdy a podzemných vôd, a po druhé, aby prichádzajúca voda (napríklad po zrážkach) nepretekala do nádrže a nenapĺňala ju rýchlejšie. Veľkosť a typ žumpy by sa mal prispôsobiť počtu ľudí žijúcich v danej domácnosti, jej zariadeniu (umývačka riadu, sprcha, vaňa atď.), alebo k zvykom domácich.

Aký je rozdiel medzi dvojkomorovou a jednokomorovou žumpou?

Dvojkomorová žumpa sa líši od jednokomorovej tým, že je vybavená špeciálnou prepúšťajúcou prepážkou. Úlohou prepážky je zastaviť tuhé odpady v prvej komore a umožniť, aby sa kvapalné splašky dostali do druhej komory. Prepážka je obvykle namontovaná v 1/2 septiku. V takomto systéme sa do kvapalných splaškov vpustia špeciálne baktérie, ktoré nečistoty vyčistia a premenia ich na čistú vodu. Potom táto vyčistená voda (ak to umožňujú predpisy) steká špeciálnym odtokom do pôdy alebo do odvodňovacej priekopy.

Veľkosť rodiny – ako si zvoliť žumpu?

Predpokladá sa, že jedna osoba spotrebuje 150 až 200 litrov vody denne. Pri výpočtoch by sa však mali zohľadniť aj kapacity cisterien na močovku, ktoré sa zaoberajú odstraňovaním odpadových vôd v danom mieste. Kapacita žumpy by mala byť blízka kapacite nádrže automobilu, aby ste nemuseli platiť napr. za napoly prázdnu nádrž.

Septik pre štvorčlennú rodinu

Pri spriemerovaní vyššie uvedených údajov, povedzme že každá osoba doma spotrebuje 180 l/deň, takže dostaneme: 180 l x 4 osoby x 14 dní = 10080 litrov = asi 10 m3 za dva týždne. Nádrž využíva iba priestor pod zavedenou kanalizačnou rúrou, preto je potrebné zvoliť väčšiu kapacitu, alebo aspoň rovnú výpočtu. Na tento účel by sa mali zohľadniť aj zvyky členov domácnosti uvedené vyššie, ako aj počet a typ dodatočných zariadení, ktoré spotrebúvajú vodu.

Potrebujete pomoc?
Dajte mi telefónne číslo - budeme volat'!


    Poskytnutie údajov vo vyššie uvedenom formulári je úplne dobrovoľné, ale je nevyhnutné pre správne spracovanie Vašej žiadosti. Všetky Čítajte viac