Často kladené otázky – betónové žumpy

1. Ako dlho trvá montáž žumpy?

Celkový čas montáže septiku závisí od správnej prípravy podložia. Ak bude výkop pod žumpu vykonaný správne, nebude sa musieť čakať na prípadné korekcie, nebude problém s príjazdovou cestou pre nákladný automobil prepravujúci nádrž (vzhľadom na hmotnosť septiku by mala byť zem dostatočne zhutnená), potom bude kompletná montáž trvať od 20 do 40 minút.

2. Je betónový žumpa dovezená a následne aj montovaná?

Áno, cena septiku zahŕňa dopravu a jeho montáž (osadenie do predtým pripraveného výkopu).  Betónová žumpa bude dodaná v termíne do 2-5 pracovných dní od zadania objednávky. V cene je aj inštalácia hornej dosky a komína. Naša spoločnosť sa nezaoberá výkopovými prácami pod septiky a pripojením žumpy ku kanalizačnému potrubiu.

3. Aký výkop je potrebné pripraviť pre betónovú žumpu?

Veľkosť výkopu pre žumpu závisí od troch faktorov – od veľkosti nádrže, hĺbky, na ktorej vystupuje kanalizačná rúra a od preferencií majiteľa nehnuteľnosti. Predpokladá sa, že by sa štandardne malo do každej veľkosti nádrže pridať 50 cm. Ak má napríklad žumpa rozmery 300x240x190, výkop by mal mať rozmery 350x290x240. Ak chce zákazník nádrž zakopať hlbšie, nie je v tom žiaden problém.

4. Má betónová žumpa dobré tesniace vlastnosti?

Áno, všetky septiky ponúkané našou firmou sú na 100 % tesné. Už počas výrobného procesu dbáme o vynikajúcu tesnosť. Vibrovaním pri liatí betónu sa odstránia všetky vzduchové bubliny. Ďalej používame špeciálne hydroizolačné prostriedky. Ochranou proti úniku je tiež dvojvrstvová asfaltová hmota, ktorou nádrž natierame zvonku. Naše žumpy majú hrubé steny, ktoré sú široké 10 cm.

5. Ako často by sa mala žumpa vyprázdňovať?

Frekvencia vyprázdňovania žumpy závisí od veľkosti nádrže, počtu členov domácnosti, ich návykov a typov vybavenia používaného v domácnosti. Pri správne prispôsobenej kapacite nádrže by sa jej vyprázdňovanie nemalo uskutočňovať častejšie ako raz za 3 – 5 týždňov. Predpokladá sa, že jedna osoba spotrebuje asi 150 – 200 litrov vody denne, preto pre štvorčlennú rodinu bude najvhodnejšou nádržou žumpa s najväčšou kapacitou 10 – 12 m3. Rýchlosť napĺňania septika je ovplyvnená okrem iného spôsobom prania bielizne (ručne alebo v práčke), spôsobom umývania riadu (ručne alebo v umývačke riadu), kúpaním vo vani alebo v sprchovom kúte.

6. Kedy bude žumpa doručená na moju nehnuteľnosť?

Každú žumpu dodávame a montujeme do 2 až 5 pracovných dní od zadania objednávky. Vykonávame objednávky bez ohľadu na lokalizáciu miesta na celom území republiky.

7. Ako vyzerá platba za betónovú žumpu?

Platby za betónové žumpy sa môžu uskutočňovať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je platba bankovým prevodom pred dodaním a osadením nádrže, druhým spôsobom je platba vodičovi po vykonaní služby montáže nádrže.

8. Je na montáž betónovej žumpy potrebné povolenie?

Všetky naše septiky majú súbor dokumentov potrebných na možnosť odberu nádrže. To, či bude alebo nebude potrebné povolenie na inštaláciu žumpy, závisí od lokalizácie miesta, kde sa má nádrž montovať. Jednotlivé obce a konkrétne pozemky majú svoje vlastné individuálne smernice týkajúce sa montáže septikov a žúmp. Najčastejšie oblasti, ako sú oblasti národných parkov, lesy, mokrade, si vyžadujú povolenie na inštaláciu nádrže.

9. Ako sa starať o žumpu v zime?

Neexistujú žiadne osobitné pravidlá, ktoré by špecifikovali, ako sa starať o žumpu v zime a pri nízkych teplotách. Septik sa používa podobným spôsobom v ktoromkoľvek ročnom období. Relevantná je iba hĺbka zakopania kanalizačného potrubia. Nemalo by byť zakopané príliš plytko, aby v zime nezamrzlo.

10. Ako naplánovať spád kanalizačného potrubia do betónovej nádrže?

Predpokladá sa, že optimálny pokles je asi 2-3 cm pre každý meter kanalizačnej rúry, t. j. zostup 2-3 cm pod zemou pre každý bežný meter. V tomto usporiadaní by mala byť nádrž zakopaná najmenej 20 – 30 cm pod zemským povrchom, ak je potrubie dlhé 10 metrov.