Zber dažďovej vody je jedným z ekologických trendov, ktorý je v posledných rokoch veľmi populárny. Je to jednoduchý a efektívny spôsob, ako vedome a ekonomicky hospodáriť s vodou vo vašej záhrade alebo na pozemku. V dnešnom článku navrhujeme, prečo sa oplatí zbierať dažďovú vodu, na čo sa dá použiť a na čo pri výbere nádrže myslieť.
Výhody nádrže na dažďovú vodu
Zaujíma vás, či je zber dažďovej vody výnosný? Samozrejme! Zhromažďovanie dažďovej vody vo vyhradených nádržiach prináša environmentálne aj finančné výhody.
Po prvé, dažďová voda je úplne ekologická a bezplatná. Neobsahuje chlór, má nízke pH a navyše má vysoký obsah živín, čo ju robí dobrým na zalievanie izbových a záhradných rastlín, ale nielen. Používaním dažďovej vody spotrebujete menej vody z vodovodu, čo má zase pozitívny vplyv na Váš domáci rozpočet. Tým však výhody zberu dažďovej vody nekončia. Odvodom menej používanej vody z Vašej domácnosti prispievate k zníženiu znečistenia povrchových vôd chemikáliami, usadeninami, pesticídmi, hnojivami a ťažkými kovmi.
Spôsoby použitia dažďovej vody
Dažďová voda zhromaždená v nádrži sa najčastejšie používa na zalievanie rastlín. Nie je to však jej jediné využitie. Stojí za to vedieť, že dažďová voda je mäkká voda – neobsahuje horčík ani vápnik, ktoré vedú k tvorbe nevzhľadných bielych škvŕn. Vďaka tomu je perfektná na umývanie napr. karosérií automobilov, bicyklov, okien, terás, rôznych typov zariadení a záhradného nábytku.
Ak máte vhodnú nádrž a inštaláciu, môžete dažďovú vodu využívať aj na domáce účely, ako je splachovanie vody na toalete alebo pranie.
Akú nádrž na dažďovú vodu by ste si mali vybrať?
Aj keď sa dažďová voda donedávna hromadila v starých drevených sudoch, dnes sa na tento účel používajú profesionálne nádrže. Existujú dva základné typy: nadzemné a podzemné nádrže. Prvé z nich sú ideálne pre malé hospodárstva a záhradky. Na trhu sú dostupné modely s rôznymi kapacitami, takže si ich môžete prispôsobiť svojim potrebám. Nadzemné nádrže sú napojené na ríny, pričom zozbieraná dažďová voda sa prelieva špeciálnym kohútikom.
Nákup a inštalácia podzemnej nádrže je dosť nákladná investícia. Je to dobré riešenie pre ľudí žijúcich v oblastiach s častými zrážkami, ktorí budú môcť využívať toľko nahromadenej dažďovej vody. Podzemné nádrže na dažďovú vodu sú zvyčajne vyrobené z polyetylénu, polyesterových živíc alebo železobetónu. Okrem štandardných modelov sú v predaji aj nádrže vybavené inovatívnymi filtračnými systémami a senzormi.