Rozdiely Medzi Jednokomorovými A Dvojkomorovými Žumpami

Pred zakúpením žumpy pre svoju domácnosť sa každý pýta, čo je lepšie vybrať, aké sú výhody a nevýhody prvkov, ktoré sú výnosnejšie atď. V prvom rade môžeme rozlíšiť jednokomorové a dvojkomorové žumpy. Jednokomorová žumpa predstavuje komfortné riešenie pre väčšinu užívateľov. Na druhej strane dvojkomorová žumpa musí mať legálny odvod vody z nádrže priamo do pôdy pomocou tzv. drenáže. Aké sú rozdiely a presná prevádzka týchto typov septikov? O tom v dnešnom článku.

Jednokomorová žumpa

Jednokomorová žumpa je jedna žumpa bez odtoku s revíznym komínom, ktorý je zodpovedný za odstraňovanie odpadu fekálnym vozom. Táto nádoba je malá a oveľa lacnejšia ako viackomorová žumpa. Jednokomorová žumpa funguje vo väčšine prípadov, pretože jej zakopanie do zeme nepredstavuje väčší problém. Nevýhodou však je, že odpadová voda rýchlejšie kvasí a je potrebné ju častejšie vyprázdňovať, keďže nemá prepadovú zábranu. Je preto potrebné ju pravidelne čistiť, aby bola zachovaná správna hygiena a neznečisťovalo sa okolie smradom.

Dvojkomorová žumpa

Dvojkomorová žumpa sa od jednokomorovej žumpy líši predovšetkým väčšou a zložitejšou inštaláciou. Ide o nádrž, ktorá pozostáva z dvoch samostatných nádob spojených medzi sebou prepadovou prepážkou. Tento postup je zameraný na oddelenie odpadovej vody v kvapalnej forme od pevnej. Výhodou je, že nevzniká intenzívny nepríjemný zápach, ktorý by mohol vystupovať. Nevýhodou však je, že nie každý si môže dovoliť inštalovať dvojkomorovú žumpu. V jej prípade je potrebné použiť špeciálnu drenáž, ktorá je pod zemou, a veľa miesta na pozemku. Umožňuje to však čistenie odpadových vôd, ktoré časom nadobudnú ekologicky nezávadnú formu a môžu sa rozložiť v pôde, do ktorej sú špeciálne odvádzané cez drenážne otvory. Cena dvojkomorovej žumpy je samozrejme o niečo vyššia ako cena jednokomorovej žumpy.

Akú žumpu si vybrať?

Každý sa musí sám rozhodnúť, ktorú žumpu si vyberie. Ide o individuálnu záležitosť, ktorá závisí od potrieb, daných preferencií, priestorových možností a prideleného rozpočtu. Ak máte nižší rozpočet a menej miesta na pozemku, oplatí sa zvoliť jednokomorovú žumpu. Ak však máte väčší pozemok a väčší rozpočet, vyberte si dvojkomorovú žumpu, ktorá je ekologickejšia a má menšie riziko nepríjemného zápachu. Obidva typy žúmp si samozrejme vyžadujú pravidelné čistenie a vyprázdňovanie fekálnym vozom. Okrem toho môže byť dvojkomorová a jednokomorová žumpa vyrobená z rôznych materiálov. Najčastejšie sa však vyberajú betónové žumpy.

Prečo sú betónové žumpy najobľúbenejšou voľbou?

Betónové žumpy môžu byť jednokomorové a dvojkomorové. Vyznačujú sa predovšetkým odolnosťou a nízkou poruchovosťou. Sú ťažké, takže ich vytlačenie cez spodnú vodu je náročné. Navyše, počet špecialistov na betónové septiky je určite vyšší ako na tie vykonané z iných materiálov. Vďaka tomu v prípade poruchy príde rýchlo pomoc a predíde vzniknutému problému. Betónová žumpa slúži dlhé roky a dobre sa hodí pre rôzne stavby, napr. rodinné domy, hotely alebo viacrodinné farmy.

Potrebujete pomoc?
Dajte mi telefónne číslo - budeme volat'!


    Poskytnutie údajov vo vyššie uvedenom formulári je úplne dobrovoľné, ale je nevyhnutné pre správne spracovanie Vašej žiadosti. Všetky Čítajte viac